Сьогодні: 20.10.2018
banner468x60

Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про ситуацію редактора «на декретному місці»

На запитання відповідає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси Ігор ФЕДОРЕНКО «Працюю редактором районної газети на декретному місці. Призначена була рішенням районної ради на час відпустки по догляду за дитиною до трьох років основного працівника-редактора саме тоді, коли почалося  роздержавлення ЗМІ.

На даний момент наша редакція знаходиться в стані припинення (реорганізація шляхом перетворення у приватне підприємство). І вже незабаром потрібно проводити установчі збори. Колектив редакції становить 5 чоловік: редактор діючий, тобто я, відповідальний секретар, бухгалтер,  кореспондент і редактор, яка знаходиться у декретній відпустці. Також я, як діючий редактор, є головою комісії з реорганізації, і представляю інтереси трудового колективу у всіх випадках. Але мені незрозуміло, як мають проходити установчі збори, чи повинна бути присутня редактор, яка знаходиться у декреті? Як мають розподілятися обов”язки, і кого мають обирати керівником новоствореного приватного підприємства? Я буду залишатися на посаді до березня 2019 року щонайменше. Тож виникає запитання: якщо трудовий колектив обирає на зборах керівником мене (а саме так буде, оскільки всіма процесами роздержавлення займаюсь я), як правильно потім повинна вийти на роботу редактор, яка зараз у декреті? І чи потрібно мені розподіляти більшу частку установчого капіталу, щоб мати право підпису?» Ваша редакція перетворюється відповідно п. 2) частині 1 статті 3 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»: вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у суб’єкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації.  Відповідно до статті 252¹ Кодексу Законів про працю «Трудовий колектив підприємства утворюють усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством».
Аналогічно виглядає і частина 8 статті 65 Господарського кодексу України – «Трудовий колектив підприємства становлять  усі  громадяни, які  своєю  працею  беруть  участь  у  його  діяльності  на основі трудового договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові  відносини  працівника  з  підприємством.  Повноваження трудового колективу щодо його участі  в  управлінні  підприємством встановлюються   статутом   або   іншими  установчими  документами відповідно до вимог цього Кодексу,  законодавства про окремі види підприємств, закону про трудові колективи». Працівник, яка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, є таким же членом трудового колективу, як і всі інші працівники, і має такі ж права на участь у засновництві приватного підприємства – реформованої редакції. Тому бути присутнім чи ні на зборах редактору, яка знаходиться у відпустці, вирішувати їй. Ваш же обов’язок, як уповноваженої особи, завчасно її про ці збори повідомити. Далі. Ваша редакція перетворюється в приватне підприємство, цей вид підприємств найменш врегульований законодавчо, і взагалі створюється на основі приватної, а не комунальної власності, як у Вашому випадку. Враховуючи, що статутний капітал підприємства буде поділено на частки між засновниками (членами трудового колективу), до нього буде застосовуватися законодавство, яке регулює діяльність господарського товариства. Право обирати керівника належить загальним зборам засновників – членам трудового колективу редакції, які виявили бажання стати засновниками  реформованого підприємства. Правом підпису керівник підприємства наділяється відповідно до своїх повноважень, які закріплені в статуті підприємства. Частка в статутному капіталі підприємства ніяк на право підпису не впливає, керівник може бути взагалі найнятим працівником, а не обов’язково кимось зі складу засновників. Засновниками, за рішенням загальних зборів, можуть бути наділені правом підпису й інші засновники або працівники підприємства. Як буде виходити з відпустки по догляду за дитиною редактор, залежить від того, на яких умовах буде призначений редактор в приватне підприємство.
Можливо, він буде призначений на строк до завершення згаданої відпустки, а, можливо, на невизначений строк. Можливо, і що у новоствореній редакції відбудеться зміна структури підприємства, а відповідно і штатного розпису. В будь-якому випадку, відповідно до частини третьої статті 36 Кодексу законів про працю України, дія трудового договору редактора продовжується і до закінчення відпустки по догляду за дитиною вона залишається в складі працівників новоствореної редакції (приватного підприємства – правонаступника).

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу«Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при  підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next