Сьогодні: 14.07.2024
banner468x60

Новації в системі професійно-технічної освіти Чернігівщини

Про те, як працює система профтехосвіти в нашій області, які зміни чекають цьогорічних абітурієнтів, які нові професії їм можна буде обрати, йшла мова в ході прес-туру до Чернігівського професійного будівельного ліцею, що відбувся 11 березня. На запитання журналістів надали відповіді начальник відділу профтехосвіти управління освіти і науки Чернігівської ОДА Володимир Глузд та в.о. директора будівельного ліцею Михайло Гавриленко.

 

 

Як повідомив представникам ЗМІ В.Глузд, професійно-технічні навчальні заклади (ПТНЗ) Чернігівщини готують кваліфікованих робітників для економіки не лише нашої області. Адже у нас функціонує 21 навчальний заклад системи профтехосвіти (в тому числі – два при установах виконання покарань), де ведеться підготовка більш ніж з 80 професій для 6 галузей економіки. Кожного року навчальні заклади закінчують понад 4 тисячі випускників – ціла армія робітничих кадрів. Працевлаштування залишається для багатьох гострим питанням, але майже всі, хто прагне, знаходять роботу (близько тисячі випускників приходять на дотаційні робочі місця за направленням центру зайнятості). Приблизно 30% продовжують навчання у ВНЗ.

 

- Важко визначити, які спеціальності найбільш «популярні» в ПТНЗ, ситуація щороку змінюється, - розповів Володимир Глузд журналістам. – Однак можна сказати, що дівчата обирають переважно професії швачок, закрійників, перукарів. Адже вони дозволяють працювати вдома, бути приватним підприємцем. Є попит на будівельні професії. Штукатуру, маляру, лицювальнику-плиточнику не обов’язково працювати на підприємстві. Хлопці та дівчата можуть заробити і в Києві, і в Мінську, і в Москві, і будь-де за кордоном. Також користується попитом професія слюсаря з ремонту автомобілів, адже будь-який гараж у такого фахівця може стати майстернею.

 

Аби випускники ПТНЗ були більш конкурентоспроможними на ринку праці, їм пропонують здобувати інтегровані чи взагалі нові для нашого регіону професії. Приміром, на базі професії «водій автотранспортних засобів» чи «слюсар з ремонту автомобілів» відкрито нову – «рихтувальник кузовів». У сільському господарстві «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» може бути ще й «слюсарем з ремонту сільгоспмашин та устаткування» чи «водієм автотранспортних засобів категорії «В» і «С». «Штукатур» водночас здобуває професію «лицювальника-плиточника», «столяр» - «верстатника деревообробних верстатів» тощо.

 

Нещодавно у Чернігівських ПТЗН з’явилася нова професія – «тістороб». Раніше навчальні заклади готували лише «пекарів», але цей спеціаліст має  також вміти готувати тісто. Відтепер можна отримати інтегровану професію «тістороб; пекар». На базі будівельного ліцею цього року планується відкриття нових професій «ізоляційник будівель», «покрівельник».

 

За словами В.Глузда, згідно з Державною цільовою програмою розвитку професійно-технічної освіти на 2011-2015 роки в кожній області на базі пілотних професійно-технічних навчальних закладів планується створення Центрів з впровадження інноваційних технологій виробництва та навчання за галузевим принципом, де для підготовки спеціалістів робітничих професій застосовуватимуть сучасні технології, матеріали та новітнє обладнання.

 

Втім, навчально-практичні центри галузевого спрямування, створені здебільшого за рахунок власно зароблених коштів, вже діють у 7 ПТНЗ.

Зокрема, на базі Чернігівського професійного будівельного ліцею діє  Навчально-практичний будівельний центр, створений у рамках програми впровадження науково-технічних досягнень у галузі будівництва в навчальний процес Міністерства освіти і науки України разом з концерном «Хенкель Баутехнік (Україна)» - відомим виробником будівельної продукції.

 

Тут проходять професійно-практичну підготовку за новітніми будівельними технологіями з використанням сучасних матеріалів, інструменту не лише учні ПТНЗ області, а й підвищують кваліфікацію будівельники, співробітники торговельних мереж, проходять підготовку та перепідготовку безробітні громадяни. Журналісти ознайомилися з матеріально-технічною базою та виробничими майстернями центру.

 

Чому старшокласники все частіше віддають перевагу закладам профтехосвіти? – цікавилися представники ЗМІ у В.Глузда та М.Гавриленка. Так, за результатами 2010 р. порівняно з 2009р. – чисельність набору в ПТНЗ збільшилась на 500 учнів. «По-перше, тому що молоді люди не хочуть «втрачати час» у школі і прагнуть за ці роки здобути професію. По-друге, ПТНЗ дають таку ж повну загальну середню освіту, як школи (навчання ведеться за однаковими програмами). По-третє, учні ПТНЗ отримують стипендію (200 грн. щомісяця плюс 40 грн. за успішність і старанність), а в нинішній фінансово-економічній ситуації це важливо», - отримали відповідь.

 

На сьогодні у професійно-технічних закладах Чернігівщини здобувають освіту майже 8 тисяч юнаків і дівчат. Профтехосвіта залишається безкоштовною (за рахунок державного фінансування), начальні заклади працюють і виконують програму державного замовлення, фінансування здійснюється в розрахунку на одного учня, а не на утримання закладу загалом. Крім того ПТНЗ здійснюють підготовку та перепідготовку незайнятого населення на контрактній основі, як за двосторонніми договорами, так і за направленням Державної служби зайнятості.

 

* * *

Довідкова інформація

 

Чернігівський професійний будівельний ліцей здійснює якісну загальноосвітню підготовку і дає професію кваліфікованого будівельника.

 

На базі 9 класів тут можна отримати професії:

-         муляра; монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій;

-         електрозварника ручного зварювання;

-         штукатура; лицювальника-плиточника; муляра;

-         столяра будівельного; тесляра; різальника по дереву та бересті;

-         електрогазозварника: електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах;

-         електромонтажника силових мереж та електроустаткування;

-         штукатура; монтажника гіпсокартонних конструкцій; муляра.

 

На базі 11 класів:

-         Муляра; штукатура;

-         столяра будівельного, тесляра;

-         штукатура; лицювальника-плиточника; муляра;

-         монтажника технологічного устаткування та пов’язаних з ним конструкцій; електрозварника ручного зварювання;

-         електрогазозварника; електрозварника на автоматичних та напівавтоматичних машинах;

-         монтажника гіпсокартонних конструкцій.

 

Матеріально-технічна база ліцею дає змогу отримати високу кваліфікацію за всіма цими професіями. Тут є кабінети, майстерні, оснащені сучасним обладнанням, сучасний кабінет інформаційно-комунікаційних технологій, спортивна та актова зали, гуртожиток для іногородніх учнів. В ліцеї працюють гуртки художньої та технічної творчості, спортивні секції тощо.  {jcomments on}

 

 

 


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next